درباره دوربین‌ها, سیستمهای حفاظت الکترونیک

خطرات نصب دوربین مدار بسته در مدارس چیست؟

نصب دوربین مدار بسته در کلاس درس

از زمان همه‌گیری کرونا به بعد، مدارس ایران به سرعت به سمت “آنلاین شدن” حرکت کردند. موضوع آنلاین شدن مدارس، نه فقط از سمت بخش آموزشی و کلاس‌های درس آنلاین، بلکه آنلاین شدن از لحاظ امنیتی و مراقبتی هم بود. طی چند سال گذشته، یکی از مهم‌ترین خدمات “ایران امنیت” نصب دوربین مدار بسته در مدارس بوده است.

توجه داشته باشید که قوانین و آیین نامه اجرایی دوربین مدار بسته در مدارس ایران، هنوز به طور کامل مدون نشده است و مطالبی که در اینجا مطالعه می‌کنید، صرفا حاصل اطلاعات ما و تجربه‌مان در زمینه نصب دوربین مدار بسته در طی طال‌های گذشته است که سعی می‌کنیم به طور پیوسته آن را به‌روز و آپدیت کنیم.

نصب دوربین در مدارس: الزامات، چالش‌ها و راه‌حل‌ها

نصب دوربین در مدارس، موضوعی است که در سال‌های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است. در حالی که مزایای امنیتی این کار واضح است، اما نگرانی‌هایی در مورد حفظ حریم خصوصی دانش‌آموزان نیز وجود دارد. یادمان باشد که در برخی از کشور‌ها مانند ایران، موضوع نصب دوربین مدار بسته در مدرسه های دخترانه، به اندازه‌ای که ایجاد امنیت می‌کند، می‌تواند ایجد خطر و نگرانی هم بکند. در این مقاله، به بررسی الزامات قانونی، چالش‌های پیش رو و راه‌حل‌های مناسب برای نصب دوربین در مدارس می‌پردازیم.

 

نصب دوربین مداربسته در کلاس درس

قانون نصب دوربین در مدارس و حفظ حریم خصوصی

نصب دوربین در مدارس غیر انتفاعی تابع قوانین و مقررات خاصی است. به طور کلی، نصب دوربین در فضاهای عمومی مانند راهروها، حیاط و درب ورودی مجاز است. با این حال، در اغلب استان‌ها نصب دوربین در کلاس‌های درس، آزمایشگاه‌ها و فضاهای عمومی دیگر (به شرح اعلام قبلی) منع قانونی ندارد. نصب دوربین مخفی در هیچ کدام از این مکان‌ها مجاز نیست و تخلف قانونی محسوب می‌شود.
نکته مهم اینکه اتفاقا نصب دوربین مدار بسته در مهد کودک ها اصولا اجباری و ضروری است.

با این حال مدارس موظف هستند قبل از نصب هرگونه سیستم نظارتی، با مقامات ذیصلاح مشورت کرده و مجوزهای لازم را دریافت کنند (کارشناسان ایران امنیت صلاحیت لازم برای تایید یا رد قوانین نصب دوربین در کلاس های درسی را ندارند و برای تایید این موارد باید با اداره آموزش و پرورش شهر خودتان تماس بگیرید).

مکان‌های مناسب برای نصب دوربین

انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین، نقشی کلیدی در اثربخشی سیستم نظارتی ایفا می‌کند. در وهله اول، باید نقاط کوری که نظارت بر آنها توسط مسئولین مدرسه دشوار است، شناسایی شوند. راه پله‌ها، محوطه‌های بیرونی، سالن غذاخوری و کتابخانه از جمله مکان‌هایی هستند که می‌توان برای نصب دوربین در نظر گرفت.

هزینه سیستم نظارتی

هزینه نصب و راه‌اندازی دوربین مدار بسته در مدارس، می‌تواند با توجه به وسعت مدرسه، نوع دوربین‌ها و تجهیزات مورد استفاده، به طور قابل‌توجهی متفاوت باشد. با این حال، با وجود تنوع برندها و مدل‌های مختلف دوربین در بازار، می‌توان با انتخاب گزینه‌های مقرون به صرفه، تا حد زیادی هزینه‌ها را کنترل کرد. (اتفاقا این همان جایی است که متخصصان ما در ایران امنیت می‌تواند به شکل تاثیرگذاری به شما کمک کنند!)

اثربخشی سیستم نظارتی

نصب دوربین در مدارس به تنهایی نمی‌تواند ضامن امنیت کامل دانش‌آموزان باشد. این سیستم‌ها باید در کنار سایر تدابیر امنیتی مانند گشت زنی نگهبانان، آموزش‌های پیشگیرانه و ایجاد فرهنگ نظم و انضباط در مدرسه، به کار گرفته شوند.

نصب دوربین مداربسته در کلاس درس

راه‌حل‌های پیشنهادی عمومی ما به مدیران مدارس:

 • قبل از نصب هرگونه سیستم نظارتی، با مقامات ذیصلاح و کارشناسان حقوقی مشورت کنید.
 • قبل از استعلام قیمت برای نصب دوربین، ابتدا مکان‌های مناسب برای نصب دوربین را با دقت انتخاب کنید.
 • با کمی آینده نگری از دوربین‌های با کیفیت و دارای قابلیت‌های پیشرفته برای آینده استفاده کنید.
 • حتما و حتما تدابیر امنیتی لازم برای حفاظت از اطلاعات ضبط‌شده را در نظر بگیرید.
 • دانش‌آموزان، معلمان و اولیای آنها را از وجود سیستم نظارتی و نحوه عملکرد آن مطلع کنید.

نصب دوربین در مدارس، می‌تواند به ارتقای امنیت و ایجاد محیطی امن‌تر برای دانش‌آموزان کمک کند. با رعایت الزامات قانونی، انتخاب مکان‌های مناسب و استفاده از راه‌حل‌های اصولی، می‌توان به طور کامل از مزایای این سیستم‌ها بهره‌مند شد.

نگاهی به شرایط نصب دوربین مدار بسته در مدارس کشور‌های دیگر

از زمان همه‌گیری کرونا، مدارس و مراکز آموزش عالی در کشور های دیگر هم به شدت به سمت کنترل فضا و آنلاین شدن سیستم‌های امنیتی حرکت کردند. اما از طرف دیگر، افزایش استفاده از این فناوری‌های امنیتی، در کنار کمبود منابع برای یک برنامه جامع امنیت اینترنتی و سایبری، اتفاقا خود همین مدارس و تصاویر و سیستم‌های امنیتی گسترده آنها به هدفی آسان برای حملات سایبری تبدیل شده‌اند. شاید فکر کنید که چرا باید یک گروه هکری بخواهند دوربین‌های یک مدرسه یا دانشگاه را هک کنند.

اما می‌بینیم که متاسفانه هر روز، مدارس با خطرات جدید امنیت سایبری مواجه هستند. این خطرات می‌تواند شامل بدافزارها یا باج‌افزارها باشند یا صرفاً خود کارکنان این مراکز از دوربین‌های مدار بسته یا دستگاه های امنیتی حفاظت نشده، برای دسترسی به شبکه مدرسه‌ها استفاده می‌کنند.
در نتیجه، آسیب‌پذیری‌های مؤسسات آموزشی در معرض سوءاستفاده نرم‌افزارهای مخرب یا افراد غیر مجاز قرار می‌گیرد.

شاید برایتان عجیب باشد، اما بین سال‌های ۲۰۱۸ تا تابستان ۲۰۲۳، ۳۸۶ حمله سایبری در بخش آموزش ایالات متحده گزارش شده که همین حمله‌ها هزینه‌ای بالغ بر ۳۵.۱ میلیارد دلار آمریکا برای این مدارس به همراه داشت. (برای درک بزرگی این عدد کافیست یادآوری کنیم که این هزینه از کل بودجه آموزش و پرورش ایران بیشتر است!)
فقط در سال آخر یعنی ۲۰۲۳، به طور متوسط ​​ماهانه ۲۱ حمله باج‌افزار در مدارس آمریکا رخ داده است که جهشی خیره‌کننده ۹۱ درصدی نسبت به حملات ماهانه سال قبل یعنی 2022 را نشان می‌دهد. (به زبان ساده تر، تعداد حمله‌ها طی یکسال آخر، تقریبا دوبرابر شده است)

دولت‌ها برای کاهش این خطرات در سیستم آموزشی خودشان، رویکردی پیشگیرانه در پیش می‌گیرند و طبیعتا سیاست‌هایی را برای بهبود وضعیت امنیت سایبری مدارس خود ایجاد کنند. این موضوع نه تنها در مورد کامپیوتر‌ها و دستگاه‌های موبایلی که دوربین‌های مدار بسته متصل هستند ضروری است، بلکه در مورد خود دوربین‌های امنیتی که مدارس برای تامین امنیت خودشان استفاده می‌کنند نیز صدق می‌کند.

در این راهنما نکات کلیدی را برای بهبود وضعیت امنیت سایبری در اختیار تیم‌های امنیتی مدارس، کارشناسان فناوری اطلاعات، مدیران مدارس و ذینفعان مرتبط قرار می‌دهیم. اما باز هم تاکید می‌کنیم که برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر، بهتر است مستقیما با مشاوران ما در ایران امنیت تماس بگیرید و تصمیمات خودتان را سبک سنگین کنید.

 

نصب دوربین مداربسته در مدارس

مزایای نصب دوربین مدار بسته در مدارس: گامی بلند در جهت ارتقای امنیت و آرامش

نصب دوربین مدار بسته در مدارس، مزایای متعددی را به همراه دارد که می‌تواند به طور قابل توجهی به ارتقای امنیت، نظم و انضباط، آسایش خاطر و کیفیت آموزش در این محیط‌های آموزشی کمک کند. در ادامه به برخی از این مزایای کلیدی اشاره می‌کنیم:

1. پیشگیری از جرم و جنایت:

دوربین‌های امنیتی در مدارس می‌توانند به عنوان عاملی بازدارنده در برابر اقدامات مجرمانه عمل کنند. در اغلب موارد سارقان، خرابکاران، افراد متجاوز و سایر مجرمان با مشاهده دوربین‌های مدار بسته، خطر ارتکاب جرم را احساس کرده و منصرف می‌شوند.

مطالعات نشان داده است که حدود 60 درصد از سارقان محکوم به جرم، وجود دوربین‌های مداربسته را عاملی بازدارنده در تصمیم خود برای ارتکاب جرم عنوان کرده‌اند.

علاوه بر این، در صورت وقوع جرم، تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین‌ها می‌تواند به شناسایی مجرمان و ارائه شواهد به مراجع قضایی برای پیگرد قانونی آنها کمک کند.

2. افزایش امنیت دانش‌آموزان:

نظارت تصویری توسط دوربین‌های مدار بسته می‌تواند به رصد و کنترل محوطه مدرسه، راهروها، کلاس‌ها و سایر فضاهای عمومی کمک کند. این امر به شناسایی و جلوگیری از رفتارهای پرخطر، قلدری، خشونت و سایر موارد نامناسب در بین دانش‌آموزان می‌انجامد.

با ایجاد محیطی امن و عاری از نگرانی، دانش‌آموزان می‌توانند با تمرکز بیشتری به تحصیل بپردازند و از حضور در مدرسه لذت ببرند.

3. حمایت از معلمان و کارکنان:

دوربین‌های مدار بسته می‌توانند در حفاظت از معلمان و کارکنان در برابر سوء رفتار، آزار و اذیت و خشونت احتمالی از سوی دانش‌آموزان یا افراد متفرقه نقش موثری ایفا کنند. همچنین در مواردی که ادعایی مبنی بر سوء رفتار معلمی با دانش‌آموزان وجود داشته باشد، تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین‌ها می‌تواند به شفاف‌سازی موضوع و احقاق حقوق طرفین کمک کند.

4. ارتقای نظم و انضباط:

نظارت تصویری توسط دوربین‌های مدار بسته می‌تواند به مدیران و معاونان در مشاهده و ثبت تخلفات انضباطی دانش‌آموزان مانند دیر آمدن، تقلب در امتحان، فرار از مدرسه و سایر موارد کمک کند. این امر به آنها امکان می‌دهد تا با اتخاذ تدابیر انضباطی مناسب، نظم و انضباط را در مدرسه ارتقا داده و از بروز مشکلات و چالش‌های بیشتر جلوگیری کنند.

 

نصب دوربین مداربسته در مدارس

5. کنترل ورود و خروج افراد:

دوربین‌های مدار بسته می‌توانند به رصد و کنترل ورود و خروج افراد به محوطه مدرسه کمک کنند. این امر به ویژه در مورد افراد متفرقه و ناشناس که ممکن است قصد سوء استفاده از دانش‌آموزان یا ورود غیرمجاز به مدرسه را داشته باشند، حائز اهمیت است.

6. جمع‌آوری شواهد در مواقع ضروری:

در صورت وقوع حوادثی مانند تصادف، آتش‌سوزی یا آسیب‌دیدگی، تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین‌های مدار بسته می‌تواند به عنوان مدرکی ارزشمند برای بررسی و تعیین علل حادثه و شناسایی افراد مقصر مورد استفاده قرار گیرد.

7. افزایش احساس امنیت:

وجود دوربین‌های مدار بسته در مدارس می‌تواند به ایجاد حس امنیت و آرامش خاطر در بین دانش‌آموزان، معلمان، اولیای آنها و سایر کارکنان مدرسه کمک کند. دانستن اینکه در حال نظارت و مراقبت هستند، می‌تواند به آنها اطمینان خاطر دهد که در محیطی امن و آرام حضور دارند. 

8. نظارت بر نقاط کور و غیرقابل دسترس:

دوربین‌های مدار بسته می‌توانند بر نقاط کور و غیرقابل دسترس مانند حیاط خلوت، پشت بام، انبار و سایر مکان‌هایی که نظارت بر آنها توسط پرسنل مدرسه دشوار است، نظارت کنند.

نصب دوربین مداربسته در مدرسه

مطالعه بیشتر: انواع دوربین مداربسته

تامین امنیت دوربین های مدار بسته و شبکه حفاظتی در مدارس

برای بهبود وضعیت امنیت سایبری مدرسه یا کلاس‌های اموزشی، اقدامات متعددی وجود دارد که می‌توانید برای رفع هرگونه نقاط ضعف و آسیب‌پذیری این سیستم‌ها انجام دهید. اگرچه اجرای برخی از این نکات ساده است، اما برخی دیگر نیاز به اختصاص بودجه و کمک متخصصان امنیتی دارند که ایران امنیت می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. در هر حال فراموش نکنید که اجرای این موارد می‌توانند امنیت سایبری مدرسه یا دانشگاه شما را ارتقا دهند و خیال شما را بابت امنیت سیستم‌های نظارتی‌تان راحت کنند.

 1. به طور منظم شبکه و داده‌های خود را نظارت کنید.

یکی از خدمات مهمی که ایران امنیت انجام می‌دهد، پشتیبانی پس از نصب سیستم‌های رایانه و نظارتی مدارس است. با انجام نظارت منظم بر شبکه و داده‌ها، متخصصان تیم‌‌های فناوری اطلاعات و تکنولوژی می‌توانند هرگونه فعالیت مخربی را که نیاز به رسیدگی دارد شناسایی کنند.
این موارد می‌تواند از بررسی دسترسی‌ دانش‌آموزان و کارکنان به دوربین‌های مدار بسته تا حتی جلوگیری از فعالیت‌های دانش‌آموزان برای استخراج ارز دیجیتال با استفاده از رایانه‌های مدرسه باشد. (بله، کامپیوترهای مدرسه می‌توانند برای استخراج بیت کوین هم استفاده شوند!)
دسترسی کاربران به وب‌سایت‌های مسدود و محدود شده، یا جلوگیری از دانلود محتوای غیرقانونی یا نرم‌افزارهای مخرب هم می‌تواند بخشی از این موارد امنیتی باشد. موضوع فقط محدود کردن حجم اینترنت مصرفی نیست. نگرانی ما، جلوگیری از دسترسی غیرقانونی به تصاویر دوربین‌های مدار بسته مدارس سا کلاس های درسی است.

 1. نرم افزار و سیستم‌ها را به روز نگه دارید.

منظور از به روز کردن، صرفا نصب و آپدیت آنتی‌ویروس روی کامپیوترهای مدارس نیست. به‌روز نگه داشتن تجهیزات فناوری، از جمله دستگاه‌های ضبط و دوربین‌های امنیتی تحت شبکه شما، برای داشتن یک سیستم امنیتی مدار بسته قوی، بسیار ضروری است. برخی از دوربین‌های مدار بسته می‌توانند حتی از راه دور هم آپدیت‌های نرنم‌افزاری را دریافت کنند. قبل از انتخاب و نصب دوربین‌های مدار بسته، راه‌حل‌های پیشرفته امنیتی آنها را با کارشناسان ما چک کنید.

 1. کنترل‌های حفاظتی را اجرا کنید.

برای اجرای سطح مناسب کنترل‌های حفاظتی و به جلوگیری و برطرف کردن تهدیدات و آسیب‌پذیری‌ها، مدارس عالی در کشور های دیگر باید از یک چارچوب امنیت سایبری مانند NIST-CSF یا CIS Controls استفاده می‌کنند. این چارچوب‌ها مجموعه‌ای از استانداردها، دستورالعمل‌ها و بهترین شیوه‌هایی هستند که به سازمان‌های آموزشی در توسعه و حفظ یک وضعیت امنیتی سایبری قوی کمک می‌کنند. پیاده کردن شیوه‌های اینچنینی در کشور ما هم در حال گسترش است.

کنترل‌های استاندارد حفاظتی شامل سیستم پیشگیری از نفوذ، فایروال‌ها، نرم‌افزار آنتی‌ویروس، سیستم‌های امنیت ایمیل، آموزش کارکنان و دانش‌آموزان، رمزگذاری اطلاعات، ایجاد نسخه‌های پشتیبان و موارد دیگری می‌شود که باید تک تک آنها را بررسی و اجرا کنید.

 1. امنیت شبکه مدرسه خود را بخش‌بندی کنید.

متاسفانه در اغلب مدارس و مراکز آموزش عالی ایران، هنگامی که فقط یکی از سیستم‌های امنیتی به خطر می‌افتند، کل شبکه سازمان در معرض هکرها قرار گرفته و مختل می‌شود. با بخش‌بندی شبکه امنیتی، بخش‌های مختلف می‌توانند از دسترسی افراد مخرب به بخش‌های بیشتری از شبکه (از طریق حرکت جانبی و افقی) جلوگیری کنند. در نتیجه، اگر نفوذی رخ دهد، کل شبکه مدرسه به خطر نمی‌افتد و برخی از عملیات می‌تواند به روال عادی ادامه دهند.

 1. کارکنان و دانش‌آموزان خود را آموزش دهید.

این یک واقعیت پذیرفته شده است که کارکنان و دانش‌آموزان می‌توانند به طور عمدی یا غیرعمدی باعث نقض امنیت سایبری شوند. با ارائه آموزش‌هایی که موارد قابل توجه، چگونگی تشخیص ایمیل فیشینگ و بهداشت امنیت سایبری را پوشش دهد، مدارس می‌توانند تعداد حوادث ناشی از اقدامات غیرعمدی را کاهش دهند.

 1. محدودیت دسترسی

یکی دیگر از بهترین شیوه‌های کلیدی که مدارس و مناطق آموزشی باید رعایت کنند، محدود کردن دسترسی به شبکه‌ها، داده‌ها، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و سیستم‌های امنیتی محوطه مدرسه است. با محدود کردن دسترسی کاربران به آنچه برای انجام نقش خود نیاز دارند، می‌توانید به طور چشمگیری احتمال استفاده هکرها از امتیازات دسترسی سطح بالا برای کپی یا حذف آرشیو دیجیتال یا حتی مشاهده زنده خود دوربین‌ها را کاهش دهید.

ما سعی کردیم همه جوانب را درباره موضوع نصب و آیینه نامه اجرایی دوربین مدار بسته در مدارس ایران بررسی و بازگو کنیم. اگر موضوعی ناگفته یا اشتباه به نظرتان می‌رسد حتما در بخش کامنت‌ها ما را از آن آگاه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *