اخبار

استفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای ممنوع می‌شود؟

استفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای

Airbnb استفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای را ممنوع کرد

شرکت Airbnb (ایر بی ان بی) بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت اجاره کوتاه مدت (روزانه) خانه و ویلا در سرتاسر جهان قوانین سخت‌گیرانه ای را در برابر نصب دوربین‌های حفاظتی در پیش گرفته است. این شرکت از اواخر آوریل، دیگر به میزبان‌ها اجازه نمی‌دهد دوربین‌های مداربسته‌ی داخلی در اقامتگاه‌های اجاره‌ای خود داشته باشند. این تصمیم به دلیل تعهد به اولویت‌دهی به حریم خصوصی مهمانان گرفته شده است.

به دنبال تغییر سیاست‌های نظارتی، Airbnb حالا دیگر اجازه‌ی استفاده از دوربین‌های مداربسته‌ی داخلی برای زیر نظر گرفتن مهمانان را از میزبان‌ها سلب کرده است.

از تاریخ 30 آوریل (11 اردیبهشت 1403)، میزبانان در سراسر جهان موظف هستند دوربین‌های داخلی منازلشان  را حذف کرده و هرگونه فناوری نظارتی خارجی دیگری را قبل از رزرو به مهمانان اطلاع دهند. توجه داشته باشید که این تصمیم صرفا برای نصب دوربین در محیط‌های غیر خصوصی گرفته شده و نصب دوربین در محیط‌های داخلی اصولا به صورت پیشفرض ممنوع بوده است.

 

استفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای

 پیش از این، Airbnb به میزبان‌ها اجازه می‌داد دوربین‌های امنیتی را در فضاهای عمومی خانه، مانند راهروها و اتاق‌های نشیمن، نصب کنند. اما همچنین الزام داشتند که به وضوح قابل مشاهده باشند، وجودشان به مهمانان اطلاع داده شود و دوربین‌ها را از مکان‌هایی مانند حمام و اتاق خواب دور نگه دارند.

با این حال، دوربین‌ها همچنان یک مشکل برای نظارت بر خانه‌های اجاره‌ای باقی مانده‌اند. بسیاری از مهمانان گزارش داده‌اند که با دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای و خانه ها و اقامت‌گاه های کوتاه‌مدت خود مواجه شده‌اند. استفاده از دوربین‌ها صرفا برای مزاحمت با نظارت نامشروع نیست. به عنوان مثال استفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای می‌تواند راهی برای جلوگیری از برگزاری مهمانی‌های بزرگ توسط مهمانان یا متوقف کردن دورهمی‌های اطلاع داده نشده باشند.  (قبل از اینکه بیش از حد آزاردهنده شوند)

این موضوع آنقدر نگران‌کننده است که چندین شرکت شروع به ساخت فناوری نظارت بر مهمانی‌ها کرده‌اند و خودشان به دنبال راه‌حلی برای جلوگیری از مهمانی در ویلاهای اجاره‌ه ای کوتاه‌مدت هستند. اما خیلی از مهمانان این دوربین‌ها را دخالت در حریم خصوصی خود می‌دانند (یک چشم غیر مجاز که در زندگیشان سرک می‌کشد!)

 

استفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ایاستفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای چقدر درست است؟

آلبرت فاکس کان، بنیانگذار و مدیر اجرایی پروژه نظارت بر فناوری نظارتی (که یک سازمان طرفدار حریم خصوصی است) می‌گوید: «ما واقعاً از اینکه Airbnb به حرف کسانی که در برابر این موضوع مقاومت می‌کردند و خواستار اولویت دادن به ایمنی و حریم خصوصی بودند، گوش داد سپاسگزاریم.»

شرکت Airbnb در اعلامیه‌ی خود گفت که اکثر آگهی‌های این شرکت اصلا به دوربین امنیتی اشاره نمی‌کنند، بنابراین احتمالا این تغییر قانون بر اکثر آگهی‌های اجازه ویلا و خانه روزانه تأثیری نگذارد. Vrbo، پلتفرم اجاره‌ی کوتاه‌مدت دیگری است که قبلاً استفاده از نظارت تصویری و صوتی در داخل املاک اجاره‌ای را ممنوع کرده بود.

Airbnb می‌گوید که از حالا به بعد موارد گزارش‌شده نقض این قانون را بررسی می‌کند و ممکن است با حذف لیستینگ یا حساب کاربری، متخلفان را جریمه کند.
اما ممکن است این سیاست در حل مشکل دوربین‌ها به طور کلی با مشکل مواجه شود، زیرا این شرکت قبلاً از میزبان‌ها خواسته بود دوربین‌های داخلی را اعلام کنند و مهمانان گاهی اوقات اشتباها گزارش داده‌اند که با دوربین‌های مخفی و اعلام‌نشده مواجه شده‌اند.

قوانین جدید همچنین میزبانان را ملزم می‌کند قبل از رزرو مهمانان، استفاده از دستگاه‌های اندازه‌گیری دسی‌بل صدا (که اجرای مهمانی را اعلام می‌کند) یا دوربین‌های نظارتی بیرونی را به آن‌ها اطلاع دهند. برخی از میزبانان برای نظارت بر برپایی مهمانی‌ها در املاک از هر دوی این موارد استفاده می‌کنند.

 

استفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای

حتی پس از ممنوعیت مهمانی توسط Airbnb و استفاده از فناوری‌های ضد مهمانی جدید برای جلوگیری از رزرو مهمانان خوش گذران، این مهمانی‌ها همچنان منجر به سر و صدا و خسارت می‌شوند.

فاکس کان می‌گوید: «نباید یادمان برود که سیستم‌های نظارتی همیشه قدرت زیادی را به هرکسی که فیلم‌های ضبط شده دوربین را کنترل می‌کند، می‌دهند. وقتی در ملکی که اجاره می‌کنید، چه مالک یا یک میزبان Airbnb باشد، از این سیستم‌ها استفاده شود، احتمال سوءاستفاده وجود دارد.»

 

استفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای

 

از آنجا که نصب و استفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای در کشور ما هم کم کم تبدیل به یک روند عمومی شده است، حالا سوال اینجاست که وب‌سایت‌های لیستینگ اجاره روزانه خانه و ویلا در ایران مانند جاجیگا، جاباما، شب و … چه تصمیمی برای استفاده از دوربین‌های حفاظتی در خانه‌های اجاره‌ای می‌کنند.

 

از یک سو جامعه ایران به لحاظ فرهنگی، جامعه بسته‌تری (نسبت به غربی‌ها) است و احتمال بروز تعارض بین مالکان و مسافران را بیشتر می‌کند.  و از سوی دیگر، در سال‌های اخیر، اجاره روزانه ویلا و خانه‌های شخصی در شهر‌های مختلف بسیار پر رونق شده است و اتفاقا وزارت گردشگری به منظور گسترش گردشگری در شهر‌های مختلف، از این رویکرد پشتیبانی می‌کند.

فکر می‌کنید آیا باید چنین قانونی در ایران نیز اعمال شود یا استفاده از دوربین مدار بسته در ویلای اجاره ای و خانه‌های شخصی را یک ضرورت ایمنی می‌دانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *